Jakie wybrać BWM
Autorem artykułu jest design man
Jeśli zdecydowaliśmy się konkretnie na tę właśnie markę samochodów, z pewnością podjęliśmy dobrą decyzję. Niemiecka solidność, niezawodność, doskonałe osiągi, oryginalny i nienaganny design zadowoli nawet najbardziej wybrednego kierowcę.
Na początek kilka słów o firmie BMW. Jest to niemiecki koncern produkujący silniki i samochody. Marka założona została ona w 1916 roku, a w jej skład wchodzą również takie marki jak Mini czy Rolls-Royce. Koncern BMW znany jest przede wszystkim z produkcji samochodów luksusowych o wysokiej mocy i wydajności. Koncern BMW posiada w swojej ofercie kilka typów samochodów o różnych nadwoziach. Modele z serii 1 – których produkcja uruchomiona została w 2004 roku – są najmniejszymi samochodami w ofercie. Seria 3 obejmuje samochody kompaktowe, natomiast seria 5 to już auta o większych rozmiarach. Flagowym modelem BMW są limuzyny, oznaczone serią 7, marka proponuje również swoim klientom samochody terenowe oznaczane literą X. Marka BMW znana jest również z budowy samochodów wyścigowych (oznaczonych serią M) znanych z bardzo mocnych i zarazem wytrzymałych silników, popularna jest również seria Z w której skład wchodzą samochody typu roadster. Ponadto, BMW do niedawna kojarzone było również ze startami w Formule 1, gdzie jednym z kierowców BMW był Polak – Robert Kubica.
Jeśli zdecydowaliśmy się konkretnie na tę właśnie markę samochodów, z pewnością podjęliśmy dobrą decyzję. Niemiecka solidność, niezawodność, doskonałe osiągi, oryginalny i nienaganny design zadowoli nawet najbardziej wybrednego kierowcę. Nie bez powodu BMW jest uważane za jedną z najlepszych marek zajmującą się produkcją samochodów. Z roku na rok zdobywa nowych zwolenników i podnosi poprzeczkę jeśli chodzi o jakość swoich samochodów.
Wachlarz oferowanych modeli jest na tyle duży i wszechstronny, że każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie jakie ma być przeznaczenie naszego przyszłego samochodu, czy ma to byś samochód rodzinny, czy z zacięciem sportowym na pewno znajdziemy model, który spełni nasze wymagania.
Skupmy się na najpopularniejszej serii 3. Dostępna w czterech wersja nadwoziowych - sedan, kombi, Coupe i Cabrio. Oczywiście nie można zapomnieć o usportowionej wersji "trójki" - M3, która po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 1988 roku, a dziś dostępna także w odmianach coupe i cabrio. Seria 3 ma już 35 lat, pojazdy te łączą w sobie elegancję ze sportowym zacięciem i frajdą z jazdy.
Najnowsza generacja serii 3 zadebiutowała w 2005 r. na salonie samochodowym w Genewie. Nowa "trójka" wyraźnie urosła. Poza sedanem (E90), występują także odmiany: kombi (Touring, E91), coupe (E92) oraz coupe-cabrio (E93) ze sztywnym, składany dachem. Zgodnie z tradycją, nowa seria 3 posiada motor montowany wzdłużnie oraz standardowo napęd na tylną lub opcjonalnie na obie osie xDrive. W ofercie znajduje się bogata gama silników, po sześć benzynowych i wysokoprężnych o poziomach mocy od 122 do 306 KM. Wszystkie modele zostały wyposażone seryjnie w 6-biegową skrzynię biegów. W opcji wystepuje 6-stopniowy "automat". W 2008 r. piata generacja BMW serii 3 przeszła facelifting. Auto zyskało m.in. kilka delikatnych poprawek stylistycznych, nową generację systemu obsługi iDrive, nowo opracowaną sześciocylindrową jednostkę 330d oraz 7-stopniową, automatyczną przekładnię z podwójnym sprzęgłem w wersjach 335i Coupe i Cabrio.
E46 1998-2005
"Trójka" E46 była przez pewien czas najlepiej sprzedającym się autem w swojej klasie. Klienci doceniali zalety bardzo ciekawych jednostek napędowych oraz dużą ofertę nadwozi – obok sedana sprzedawane było także kombi, Compact (jako 3-drzwiowy hatchback), coupé oraz kabriolet. Niestety, użytkownicy zgłaszają sporo usterek w przypadku tej generacji „trójki”. Największym problemem jest nietrwałe przednie zawieszenie, zwłaszcza kosztowne wahacze. Niektóre auta wyprodukowane do 2000 roku mają też problemy z tylną osią – urywają się punkty mocowania zawieszenia do nadwozia. Niestety, firma nie ogłosiła akcji serwisowej dla całej partii aut (tylko niektóre egzemplarze naprawiono w ASO) i zdarzają się pojazdy, które zostały niefachowo naprawione. W efekcie mogą być problemy z geometrią tylnej osi. Na plus BMW zaliczyć trzeba obniżenie cen części do E46 w ASO.
E36 1991-1998
Wnętrze ocenić można na "trzy z plusem" - z przodu jest przestronne, ale z tyłu ciasnawe jak na auto klasy średniej. Egzemplarze z początkowego okresu produkcji wykończone są także na dość rozczarowującym poziomie. Urok tego samochodu polega jednak na znakomitych własnościach jezdnych. Dynamiczne silniki (już od wersji podstawowej), klasyczny układ napędowy i świetnie zestrojony układ jezdny gwarantują, że szukający przyjemności z jazdy na pewno nie będą tym autem rozczarowani. Dodatkowym atutem modelu jest wielość wersji silnikowych i nadwoziowych dostosowanych do najróżniejszych potrzeb. Dzięki temu, kupując np. wersję ze 143-konnym dieslem, będziemy mieli oszczędny i praktyczny samochód rodzinny, nie rezygnując z szybkiej jazdy. Pod względem eksploatacyjnym auto nie wypada niestety dobrze. Częstych napraw wymaga zawieszenie, silniki 6--cylindrowe są podatne na przegrzanie, psują się „automaty”... Sytuację ratuje znakomita dostępność części zamiennych, w tym także wielu tanich i dobrych zamienników. Koszty eksploatacji – mimo napraw – nie powinny okazać się zbyt wysokie.
E30 1982-1992
Druga generacja "trójki" występowała w trzech wersjach nadwoziowych: jako sedan, kombi (Touring) i cabrio. Do napędu służyło 8 jednostek benzynowych i wysokoprężnych o pojemnościach: 1.6, 1.8, 2.0 i 2.7 l i mocach od 90 do 170 koni mechanicznych, sprzężone z 3-lub 4-stopniowym "automatem" oraz 4- i 5-biegowymi, manualnymi przekładniami.
E21 1975-1982
Serię 02, której ukoronowaniem było 2002 ti, uwielbiano na całym świecie. Zastąpił ją zaś skromny, nierzucający się w oczy typoszereg „3”, od początku zimno przyjęty i sprawiający wrażenie samochodu dla staruszka. Przynajmniej tak by wynikało z wyglądu pierwszych modeli. Jednak to było BMW, i to prawdziwe. Najpierw nieśmiało zaczęto mówić o świetnych silnikach – bo takie były bez najmniejszych wątpliwości. Nawet dziś, po ponad 20 latach, imponuje znakomitymi reakcjami na gaz, wspaniałymi przyśpieszeniami i prędkością maksymalną 180 km/h. Wtedy to był poziom królów szos. Potem zaczęło się przebąkiwanie o znakomitym zawieszeniu i to już był przełom.
Kupując używany samochód musimy się liczyć z tym, że prędzej czy później, wyjdą jego ukryte wady. Na dodatek trzeba uważać, aby nie dać się oszukać. Najlepszym rozwiązaniem jest zabranie samochodu do dobrego serwisu, warsztatu. Za niewielką cenę otrzymamy nieocenioną pomoc od fachowca, co w wielu przypadkach uratuje nas przed wejściem w posiadanie „studni bez dna”. Nigdy nie jedźmy oglądać sami samochodu. Obiektywna opinia drugiej osoby z pewnością okaże się pomocna. Jeśli nabędziemy już BMW nowe, czy używane i jeśli zachowaliśmy zdrowy rozsądek przy zakupie, z pewnością będziemy zadowoleni i dołączymy do grupy zwolenników tej marki.
---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz