sobota, 12 września 2009

Foteliki

Od 1997 roku istnieje w Prawie o ruchu drogowym przepis o obowiązku przewożenia dzieci w specjalnych fotelikach samochodowych. Zgodnie z ustawą dziecko w foteliku samochodowym należy przewozić do 12 roku życia. W związku z tym foteliki samochodowe powinny stanowić nieodzowny element wyposażenia samochodu, jeżeli takowy posiadamy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze fotelika samochodowego?
Pamiętajmy, że konieczność używania fotelików samochodowych to nie tylko przepisy. To przede wszystkim bezpieczeństwo naszych pociesz podczas podróży. Ponieważ w sprzedaży istnieje szeroka oferta fotelików samochodowych, warto zapoznać się z kilkoma pomocnymi wskazówkami, dzięki którym zakupimy odpowiedni fotelik.

Wybierając foteliki samochodowe, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wagę dziecka, ponieważ rodzaj fotelika zależy od masy ciała pociechy. Do każdego przedziału wiekowego dziecka i jego wagi dopasowane są inne foteliki, które różnią się nie tylko budową, ale również właściwościami. Zatem inne foteliki będą dla niemowlaków, inne dla dzieci w wieku przedszkolnym, a jeszcze inne dla dwunastolatków.

Wiek i waga dziecka a kategoria fotelika
Decydując się na zakup fotelika samochodowego, warto zwrócić uwagę, czy dziecku będzie wygodnie w takim foteliku. Jakie są zatem kategorie wagowe, na które dzielą się foteliki samochodowe? Pierwsza grupa – 0+ przeznaczona jest dla niemowląt, począwszy od ich urodzenia aż do pierwszego roku życia (ewentualnie do 13 kilogramów). Kategoria I to foteliki, w których można przewozić dzieci od pierwszego roku życia do czterech lat . Biorąc pod uwagę masę ciała pociechy – od dziewięciu do osiemnastu kilogramów. W grupie III znajdują się foteliki samochodowe, w których z powodzeniem można przewozić dzieci o masie ciała od około piętnastu kilogramów. Natomiast ostatnia grupa fotelików, czyli kategoria III, to foteliki, które służą do przewożenia najstarszych dzieci.

Pamiętajmy, że podane przez producentów wiek czy masa ciała mają tylko charakter szacunkowy. Być może okazać się, że nasze dziecko ma cztery lata, ale nie mieści się w kategorii wagowej. Jeżeli więc widzimy, że głowa malucha wystaje poza fotelik, wówczas należy jak najszybciej wymienić fotelik na większy, mimo iż z opisu producenckiego wynika coś innego.

Dopasuj fotelik do samochodu
Zanim zakupimy wybrany przez nas fotelik, warto zapytać sprzedawcy czy możemy sprawdzić czy fotelik będzie odpowiedni do naszego samochodu i czy nasz maluch będzie się dobrze czuł w takim siedzisku.

Jak zamontować fotelik samochodowy?
Wszystkie foteliki samochodowe montowane są w samochodzie za pomocą pasów bezpieczeństwa. Warto pamiętać o tym, że w niektórych sytuacjach foteliki samochodowe na przednim siedzeniu należy montować tyłem do kierunku jazdy. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo dziecka w razie zderzenia czołowego. Delikatnie kręgi szyjne niemowlaka nie były by stanie wytrzymać siły uderzenia i niestety tragedia jest murowana. Dlatego też nie wolno przewozić dziecka na przednim siedzeniu przodem do kierunku jazdy! Ponadto dziecko siedzące tyłem do kierunku jazdy ma możliwość kontaktu wzrokowego z rodzicem. Warto również pamiętać, że dziecka na przednim miejscu nie należy montować, jeżeli samochód wyposażony jest w poduszkę powietrzną od strony pasażera.

Ostatnio w sprzedaży popularne są foteliki samochodowe, które posiadają mocowanie Isofix. Co to oznacza? Otóż montowanie Isofix to montowanie na podstawie specjalnych zaczepów. Można powiedzieć, że taki fotelik przymocowany zostaje „na stałe” do siedzenia samochodu.

Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest to, żeby fotelik przymocowany do siedzenia był stabilny. Wówczas będziemy mieć pewność, że nasze dziecko jest całkowicie bezpieczne.

Pasy bezpieczeństwa w fotelikach
Foteliki samochodowe zaopatrzone są najczęściej w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, czyli takie które „przytrzymują” dziecko w pasie oraz między nogami. Dobrze jest jednak wybrać pasy pięciopunktowe, które dodatkową „zabezpieczają” również ramiona (coś na wzór szelek).

Kupując fotelik warto zwrócić uwagę również na możliwość regulacji pasów bezpieczeństwa. Jest to ważne ponieważ nie zawsze dziecko będzie jeździło w ubraniach takiej samej grubości.

Ważne są atesty i certyfikaty
Wygoda i komfort dziecka, odpowiednie pasy bezpieczeństwa czy inne funkcjonalne rozwiązania są bardzo ważne. Jednak nie zapominajmy zwrócić uwagi na atesty i certyfikaty, które posiada fotelik samochodowy. Jest to bardzo ważne, ponieważ mamy pewność, że foteliki samochodowe zostały przetestowane i nadają się do użytku.

A na koniec ważna rada! Pamiętajmy o przewożeniu dzieci w fotelikach samochodowych, nie tylko dlatego żeby uniknąć mandatu, ale przede wszystkim dlatego, żeby uchronić nasze dziecko przed czyhającymi w podróży niebezpieczeństwach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


interesujące blogi

  • Sufity podwieszane - Sufity podwieszane - aranżacje wyjątkowego wnętrza Autor: *Tasia Nina Góral* Ktoś kto ceni niepowtarzalność i wyjątkowość w wystroju swojego mieszkania c...
  • Neapol - Południowe Włochy Autor: *Ron Midway* Południowe Włochy to zupełnie inny świat w porwaniu z tymi z północy. Część osób, która zna popularne wśród polaków...
  • Powrót naszych "bohaterów" euro 2016 - To co zrobili z wami kibice na lotnisku to tak naprawdę pokazuje gdzie mają was i ten kraj - przegrywać też trzeba umieć, ale tu nie chodzi o przegraną bo ...
  • Darmowy antywirus - Jeżeli jeszcze nie masz programu antywirusowego to koniecznie zainstaluj jakąś ochronę swojego laptopa np. Avast. darmowa wersja tego programu jest dostępn...
  • ładowarki - Przenośne ładowarki do telefonów, do czego służą? Autor: *Andrzej Bastian* Jak się Tobie wydaje, co jest najsłabszą stroną obecnych telefonów komórkowych...
  • Used Cars - Taking the vehicle for a test drive is one of the most important things to be done when buying a used car. Chances are you would want to know whether or no...
  • Jak sprzedać samochód - Przygotuj się do odpowiedzi na pytania – czy auto posiada jakieś usterki, czy uległo wypadkowi, co wypadałoby w nim wymienić. Nie ma sensu zatajać niedocią...